Obywatelstwo polskie - informacje ogólne

     Zasada powszechnie obowiązująca w ustawodawstwie państw europejskich, w prawie polskim jest stosowana od kilkudziesięciu lat. Zgodnie z nia dziecko nabywa obywatelstwo polskie przez urodzenie z rodziców, z których co najmniej jedno posiada obywatelstwo polskie, bez względu na miejsce urodzenia dziecka w Polsce lub za granicą. Obywatelstwo polskie jest co do zasady "dziedziczone" po przodkach.
     Warunki nabycia obywatelstwa polskiego zmieniały się od 1920 roku, kiedy to weszła w życie pierwsza ustawa o obywatelstwie polskim (ustawa z dnia 20 stycznia 1920 roku o obywatelstwie Państwa Polskiego).
      Kolejnym aktem wykonawczym regulującym zagadnienia obywatelstwa polskiego była ustawa z dnia 8 stycznia 1951 roku o obywatelstwie polskim.
       Obecnie zagadnienia związane z kwestia nabycia obywatelstwa polskiego i jego utraty reguluje ustawa z dnia 15 lutego 1962 roku o obywatelstwie polskim oraz rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 14 marca 2000 roku w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie lub wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego oraz wzorów zaświadczeń i wniosków.